ÚVOD
HISTORIE
SOUTĚŽ
GALERIE
STÁHNI SI...
MP HRY
SPŘÁTELENÁ STRÁNKA
Poskytovatel účtu

-=RECENZE=-
Vietcong 2
F.E.A.R.
Postal 2
DOOM 3
Vietcong
IL2 Sturmovik

-=NÁVOD=-
Broken Sword 4

-=TITULKY=-
Sliders

-=PROGRAMY=-
Výpočet cívky
Transformátor




Rejžožrouti vrací úder.


Válka ve Vietnamu, byla a je mezníkem v americké historii. Proto si ho žádná vývojářská firma nechtěla vzít jako vzor pro svou hru,už jen kvůli ostudě kdyby jim to nevyšlo. Až čeští Pterodoni vydali v roce 2003 hru Vietcong, jako by se roztrhnul pytel s hrami odehrávajícímí v době vietnamské války. Ale ne všechny byly úspěšné. český Vietcong ale udělal díru do světa. Stal se jednou z nejhranějších her onoho roku. I když měl pár chybek, stále zde dominovaly některé prvky. Například džungle. Ta byla vytvořena skutečně reálně a měla hustou vegetaci, jak se sluší a patří na správnou džungli. Dále zde byly realistické zbraně, dobrý příběh, spolubojovníci, dobré mise a někdy vševidoucí nepřátelé.

Vietcong 2, je následovatelem, který se drží svého předchůdce jako klíště. Je to vidět už jenom při zapnutí menu. Je naprosto stejné, jen obrázek na pozadí je jiný. Hudba, hrající na pozadí, je taky podobná, ale přece jenom jiná. Nese se ve stejném duchu, ale neodehrává se v džungli, ale ve městě Hue, v období vietnamského svátku Tet, kdy vietcong provedl masivní ofenzívu proti americkým jednotkám.

Hra je rozdělena na dvě kampaně. Americkou a Vietnamskou. V americké hrajete za kapitána Boona a máte po ruce svůj tým. Většinou v něm budete mít medika Cobbera, ženistu, Tommyboye a někdy ještě kulometčíka. S nimi projdete celou kampaní. Kampaň začíná na oslavě na Hueské radnici, na kterou zaůtočí jednotky VC. Vy musíte najít nějakou zbraň a dostat se ven spolu s reportérem. Potom zamíříte na základnu a dále začnou už pořádné mise. například musíte zachránit kněze, kterého drží vojáci VC. Po vystřílení kostela,, hřbitova a fary od nežádoucích elementů, se konečně dostanete ke knězi, kterého drží voják Minh. Ten se raději zastřelí, než by se vám vzdal. Následně naleznete jeho deník. Tím se vám zpřístupní kampaň za VéCéčka.

Americká kampaň končí vystřílením královského paláce. Je docela krátká a celá se odehrává ve městě nebo přístavu, skladišti, či přilehlých domech a není to zrovna nejpřehlednější. Sice jsou budovy hezky vymodelované, ale přece jenom džungle byla džungle a hře to přidalo na hratelnosti. Ne že by to nebylo ono, ale pro ty, co už hráli jedničku, bude město připadat horší a proto je bude více bavit kampaň za VC.

Ta má sice jenom čtyři mise, ale všechny se odehrávají v džungli. Začínáte jako obyčejný vesničan, který se přidal k VC a tak vás, na cestě do tábora, přepadnou americké jednotky. Vy musíte utéct spolu se svým vietnamským kamarádem. V další misi velíte jen jemu, ale hned v další dostanete medika a ženistu. Poslední mise je už dost "o hubu", protože americká základna, leží u hřbitova, kolem je pár min, na střeše kaple RPG-mani, pár kulometů a móóóc vojáků. Když je všechny postřílíte, hra skončí a vy máte pocit, že to bylo nějaké krátké. Hrací doba na střední obtížnost, je něco kolem 6 až 8 hodinami, což je docela málo a je to škoda.

Zato arzenál je jedním slovem vynikající. Jsou tu snad všechny zbraně z tehdejší doby. Amerika má ze samopalů, starý známý Thompson, Carl Gustav. Pušky M16, M14, XM a další. Pistole saozřejmě nechybí. Je tu také velká várka všemožných výbušnin a granátů. Od mrtvých nepřátel můžete získat zbraně vyrobené v matičce rusi i v naší zbrojovce Brno. Například AK47, Samopal vz.58, škorpión vz.61, RPG, PK i český ekvivalent. Najdou se zde i třeba Mosin-Nagant, PPsh, M60 a spousty dalších. Zbraně jsou dobře vyvážené a s sebou můžete nést naráz dvě hlavní zbraně, pistoli, nůž, granáty a lékarničku. Dost efektní jsou krvavé vodotrysky, které těmito zbraněmi uštědříte nepřátelům. Jenom prásk a fííí, už to srší na všecky strany. Sice to není žádné GTAčko, kde ten vodotrysk cákal tak deset sekund, ale efektní to je.

Tým funguje velice dobře a příkazy dáváte stejně jako v Brothers in Arms. Medika si můžete zavolat kolikrát chcete, ale po každém doplnění života vám klesne maximální hodnota zdraví, takže to moc nepřehánějte. ženista vám zásobníky dá vždy a někdy se budete divit, kde je všechny má schované.

Grafika je hezká, ale engine je špatně optimalizovaný, takže když rozjedete Feara na 800x600 alespoň na 40 fps, Vietcong 2 vám pojede taky na 40 fps, ale při střelbě nebo když je na scéně více vojáků, začne se to docela sekat. Proto to chce aespoň tu Giga RAM a grafiku řady 6000 nebo X700 s 256 GRAM. Chce to prostě dost výkoný šrot.

Zapomněl jsem se ještě zmínit o atmosféře. V některých misích skoro teče proudy ze stěn, ale najdou se i dost nudné pasáže. Chybí zde nějaká výrazná událost, jako například v Mafii závody, na které snad nikdo nezapomene. či takové prolézání tunelů jako v prvním Vietcongu, by rozhodně něškodilo, i když se asi autoři nechtěli opakovat.

Celkově je to hra dobrá, i když jednička má lepší příběh a atmosféru. Chtělo to ještě trochu dopracovat. Jedna věc mi ale zůstane v paměti snad navždy. To skrývání zbraně když stojíte blízko zdi nebo nějaké překážky. To prostě nemá chybu :-)

Witriol - 2006  
8,4 / 10

Plus +
Atmosféra, tým, zbraně, příběh.
Mínus -
HW náročnost, AI, délka hry.
Verdikt:
Bezvadná hra, která sice není plnohodnotným nástupcem předchůdce, ale pobaví.



Witriol © 2006